Thursday, September 04, 2008

Thirsty? Need some OJ!


Original image: 'Goodies Diner, Palm Desert, CA'
http://www.flickr.com/photos/62722321@N00/241311538
by: Michael Slezak ( pronounced Slay-zak). Thank you for visiting.

Sam is thirsty and wants some orange juice. Store A sells the OJ for

ans Store B sells the OJ for

Where can Sam find the best deal? Justify your answer (solve it a different way and achieve the same result)

Complete this in your math notebook and leave a comment behind if you wish.

8 comments:

Anonymous said...

I solved this problem by using a ratio table. I kept doubling the numbers. At 60 litres I found out that in store a it cost 120 dollars for 60 litres. In store B 60 litres cost 108 dollars. In the comparison u will save more money at store b. you will save 20cents per litre if u buy from store b

josh said...

i found it easier to do a ratio table changing 1.25 and 0.75 to 1 litre and working from there.

you can also see that you pay 2 dollars per litre at store A and you pay slightly less per litre at store B. (to lazy to do the math)

Anonymous said...

I used a ratio table for my problem.I made the two of the litres equal so I could compare them to see which was the better buy . I did this by dividing.

Anonymous said...

I did it!!.....lol

Anonymous said...

yea i used a ratio table too, i got a little confused but i asked my sister, then i got it :)

Anonymous said...

I did it and i use subtract and division but its hard

Anonymous said...

i used a table also . i found that at 3.75 litres you can get it at store b for 6.75 . but at store a you get it for 7.50 . i also found another way with algebra .

Anonymous said...

i got yay!